دیلاتریا (لامیناریا)

™Dilateria نام تجاری محصولی برگرفته از طبیعت است که با کارآمدی بالا و بدون داشتن هیچ‌گونه عارضه جانبی نقش بسیار خوبی در دیلاتاسیون آرام سرویکس ایفا می‌کند. ™Dilateria محصول کمپانی کوپرسرجیکال آمریکا برندی شناخته در حوزه سلامت زنان می‌باشد.

 • توضیحات
 • مشخصات
 • بروشور
 • مدیا
 • اطلاعات سفارش

™Dilateria ، محصولی طبیعی برگرفته از یک‌گونه گیاهی به نام Laminaria Hyperborea می‌باشد که در آب‌های شمال اروپا رشد می‌کند. ساقه گیاه خشک می‌شود، با طول‌های یکسان بریده می‌شود و با فرآوری محصول با دست این اطمینان حاصل می‌شود که قطر هر کدام از این ساقه‌ها در تمام طول یکسان خواهد بود. ™Dilateria با جذب ترشحات طبیعی رحم و بزرگ شدن خود باعث دیلاتاسیون تدریجی و آهسته سرویکس می‌شود. وجود یک دیسک سفت به همراه دو رشته‌ی نخ متصل به آن در انتهای ™Dilateria کمک بسیار شایانی به جایگذاری و خروج این محصول در سرویکس می‌نماید. باد شدن تدریجی ™Dilateria (تا 4 برابر قطر ابتدایی خود) باعث دیلاتاسیون تدریجی و متقارن کانال سرویکس و نرم شدن بات سرویکس می‌شود.

قطر ™Dilateria می‌تواند 4 تا 6 ساعت بعد از جایگذاری آن در سرویکس افزایش یابد، البته این باد کردن می‌تواند تا 12 ساعت یا بیشتر نیز ادامه داشته باشد. استفاده از گاز استریل مرطوب در هنگام جایگذاری ™Dilateria در سرویکس برای ثابت کردن آن در محل، می‌تواند سرعت بیشتری به باد شدن ™Dilateria بدهد. برای بیش از یک قرن است که لامیناریا انتخاب اول پزشکانی است که دیلاتاسیون تدریجی اما بدون تروما به بافت را به دیلاتاسیون سریع ترجیح می‌دهند. امروزه Laminaria Hyperborea به عنوان یک محصول کارآمد در دیلاتاسیون های سرویکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکته مهم در مورد ™Dilateria قابل مشاهده بودن آن به وسیله سیستم‌های اولتراسوند می‌باشد.

Dilateria Details

اندیکاسیون‌های استفاده از ™Dilateria:

 • دیلاتاسیون سرویکس
 • نرم کردن بافت سرویکس
 • تنگی سرویکس
  1. در پی دیس منوره
  2. به عنوان یکی از علت‌های نازایی مطرح باشد
  3. در نتیجه کواتریزاسیون یا کونیزاسیون
 • جایگذاری و خروج وسایل داخل رحمی
 • اینداکشن در اتاق زایمان
 • داشتن دید بهتر در زمان کولپوسکوپی
 • درناژ کاویتی رحم
 • بیوپسی از اندومتر
 • کورتاژ رحمی

کنترا اندیکاسیون‌های استفاده از ™Dilateria:

 • در زمان وجود عفونت واژینال، سرویکال و لگنی نباید از ™Dilateria استفاده نمود. عفونت می بایست قبل از تلاش برای جایگذاری ™Dilateria درمان شود.
 • برای بیمار غیر سازگار با شرایط نباید استفاده شود
 • در مواردی که شواهد گسترش عفونت وجود دارد نباید از ™Dilateria استفاده گردد

چگونه ™Dilateria را در واژن جایگذاری کنیم؟

1. توجه به سایز و پوزیشن رحم در هنگام معاینه پلویک. مثانه خالی می تواند دقت این معاینه را افزایش دهد

2. با استفاده از اسپکولوم، واژن و سرویکس را با محلول های آنتی سپتیک تمیز می نماییم.

3. برای باز بودن کانال سرویکس هیسترومتر را از آن عبور می‌دهیم. هیسترومتر می بایست از اینترنال اوس عبور کند

4. به وسیله یک فورسپس بلند ™Dilateria را برای گذاشتن در کانال اندوسرویکس نگه می داریم (دیسک پلاستیکی و نخ های متصل به آن نشانه محل انتهایی ™Dilateria است که باید با فورسپس نگه داشته شود).

نکته مهم: در صورت استفاده همزمان بیش از یک ™Dilateria در سرویکس، پیشنهاد می شود دیسک های پلاستیکی متصل به انتهای ™Dilateria خارج گردد.

چنان چه از ™Dilateria بدون دیسک استفاده شود، باید 10 میلی متر از ™Dilateria خارج از کانال سرویکس باقی بماند تا بتوان به راحتی برای خروج آن از سرویکس به وسیله فورسپس بلند اقدام کرد.

Dilateria Details

5. به آرامی ™Dilateria را در کانال سرویکس قرار می دهیم تا دیسک پلاستیکی انتهایی آن به اکسترنال اس برسد. مراقب باشید برای جایگذاری نیروی زیادی استفاده نکنید. نخ های متصل به دیسک انتهایی ™Dilateria برای مشخص نمودن آن به صورت آزاد در والت واژن باقی می مانند. ™Dilateria برای دیلاتاسیون بهتر و یکپارچه می بایست بین اینترنال و اکسترنال اوس قرار بگیرد به طور کامل.

6. برای جلوگیری از خروج ™Dilateria می توان یک گاز استریل به ابعاد 4"x 4" را مانند روکش بین ™Dilateria و کانال سرویکس استفاده نمود. گاز استریل دیگری را با همین ابعاد برای جلوگیری از خروج گاز اول در فورنیکس ها جایگذاری می کنیم.

7. برای جلوگیری از ایجاد عفونت و سالم نگه داشتن ™Dilateria ، حداکثر 24 ساعت می تواند در سرویکس باقی بماند. شایان ذکر است بیشترین میزان دیلاتاسیون و نرمی بافت در 12 ساعت اول اتفاق می افتد.

8. در زمان استفاده از ™Dilateria بیمار می بایست از حمام کردن، دوش واژینال و نزدیکی خودداری نماید.

چگونه ™Dilateria را از واژن خارج می‌کنیم؟

1. برای جلوگیری از شکستن بالای ™Dilateria ( قسمت بیرون مانده از کانال سرویکس) با کمترین نیرو به وسیله فورسپس ™Dilateria را می گیریم.

2. مثانه بیمار باید تخلیه باشد

3. دیوار خلفی واژن را با یک یا دو انگشت کمی فشار می دهیم برای خروج محتویات از واژن به وسیله فورسپس

نکته مهم: ™Dilateria نباید به وسیله خود بیمار از سرویکس خارج گردد

نکته مهم: ™Dilateria نباید به وسیله نخ های متصل به دیسک پلاستیکی انتهای آن از سرویکس خارج گردد

نکته مهم: چنان چه در هنگام خروج ™Dilateria از سرویکس بخشی از آن درداخل واژن بشکند و باقی بماند، می بایست با فورسپس های نازک تر یا آسپیراسیون ساکشن قسمت باقی مانده را خارج نمود.

Dilateria Details

توصیه‌هایی که می‌بایست پزشکان به بیماران در مورد استفاده از ™Dilateria داشته باشند:

 • ™Dilateria نباید بیش از 24 ساعت در سرویکس باقی بمان
 • بیمار ممکن است احساس ناراحتی و دردهای پریودی کند در زمان جایگذاری ™Dilateria در سرویکس
 • بیمار می بایست با مشاهده علایمی چون تب بالای 38 درجه سانتی گراد، لرز، درد و خونریزی واژینال در هنگام استفاده از ™Dilateria بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد
متاسفانه در حال حاضر، هیچ مدیایی برای این محصول موجود نیست.

شماره کاتالوگ: MX210

توضیحات: Dilateria Thin ، 3 میلی متر

شماره کاتالوگ: MX220

توضیحات: Dilateria Medium، 4 میلی متر

شماره کاتالوگ: MX230

توضیحات: Dilateria Thick ، 5 میلی متر

شماره کاتالوگ: MX240

توضیحات: Dilateria Extra-Thick ، 6 میلی متر

دانلود کاتالوگ جامع