حال و هوای بیمارستان‌های دوستدار مادر

افزایش آمار 11 درصدی زایمان طبیعی در بیمارستان ثامن الائمه بجنورد

راه اندازی بيمارستان‌هاي دوستدار مادر، يك نهضت جهاني است كه توسط يونيسف و سازمان جهاني بهداشت به تمام کشورهای جهان پیشنهاد شده است. این طرح بر اساس پروتکل‌های تخصصی بیمارستانی و نظام استاندارد زایمان تهیه شده و هدف از اجرای آن ترویج زایمان‌های طبیعی بدون درد و بصورت دارویی و غیر دارویی است. با اجرای این طرح، مادر باردار کیفیت زایمان طبیعی و بدون درد را احساس می‌کند. در کشور عزیزمان ایران نیز از سال ۱۳۷۰ تلاش‌هایی برای ایجاد بیمارستان‌های دوستدار مادر صورت گرفته که این روند همچنان ادامه دارد. اواخر سال گذشته طی مراسمی با حضور نمایندگان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی و شماری از مدیران کل استان، بیمارستان ثامن الائمه (ع) بجنورد به عنوان بیمارستان دوستدار مادر معرفی گردید.

بیمارستان ثامن الائمه بجنورد که در سال 1392 با کسب امتیاز 90 از 100 توانست بالاترین امتیاز را در بین بیمارستان‌های این استان کسب نماید، در بهمن ماه سال 1393، اقدام به راه اندازی زایشگاه دوستدار مادر مطابق با استانداردهای روز دنیا نمود.

بیمارستان ثامن الائمه بجنورد که در سال 1392، در ارزیابی و ممیزی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی، با کسب امتیاز 90 از 100 توانست بالاترین امتیاز را در بین بیمارستان‌های این استان کسب نماید، در بهمن ماه سال 1393 باتوجه به سیاست‌های دولت، اقدام به راه اندازی زایشگاه دوستدار مادر مطابق با استانداردهای روز دنیا نمود.

جناب آقای محمدنیا، مدیر بیمارستان ثامن الائمه بجنورد در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر استان خراسان شمالی ضمن معرفی کلی بیمارستان، به چند پرسش کلیدی در ارتباط با فعالیت‌های مرکز به شرح ذیل پاسخ دادند:

بیمارستان ثامن الائمه در چه سالی شروع به فعالیت کرد و چه خدماتی را ارائه می نماید؟

بیمارستان ثامن الائمه تامین اجتماعی بجنورد در سال 1375 افتتاح گردید و در حال حاضر با 102 تخت مصوب و در قالب بخش های بستری و سرپایی بطور شبانه روزی به بیمه شدگان محترم و سایر اقشار جامعه خدمات درمانی ارائه می نماید. این مرکز دارای گواهینامه مدیریت کیفیت ISO 2008-9001 از شرکت RW-TUV نظام آراستگی و نظام پیشنهادات، همچنین، دارای درجه یک مثبت از گروه اعتباربخشی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد.

این بیمارستان در سال 1393 گذشته، موفق به کسب رتبه دوم ارزیابی عملکرد در سطح استان گردیده است و طرح های برنامه استراتژیک و نظام آراستگی این مرکز به عنوان طرح برتر استانی انتخاب گردیدند.

بیمارستان ثامن الائمه (ع) در طی 6 سال گذشته بالاترین ضریب اشتغال تخت در بین بیمارستان های ملکی سازمان تأمین اجتماعی را دارا بوده است.

 

بیمارستان‌های دوستدار مادر که قدمتی 15 ساله دارند برای اولین باردر کشورهای توسعه یافته مطرح گردید که هدف آن بهبود کیفیت مراقبت‌های زایمان طبیعی،کاهش هزینه‌ها و توجه به حقوق مادر و نوزاد است. با اقدامات و فرهنگ‌سازی انجام گرفته در بیمارستان ثامن الائمه بجنورد، میزان زایمان سزارین از 50 درصد به 37 درصد کاهش پیدا کرد.

بیمارستان ثامن الائمه (ع) در زمینه بهبود امر زایمان چه خدماتی را انجام داده است؟

  • کاهش آماری سزارین: پیرو دستورات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان و با تلاش‌های شبانه روزی کادر بیمارستان در راستای امر سلامت زنان، آمار سزارین از 50 درصد در شش ماه اول سال 1393، به 37 درصد در پایان شش ماه دوم سال 1393 کاهش پیدا کرد.
  • برگزاری کلاس های آمادگی زایمان: بیمارستان ثامن الائمه (ع) موفق به کسب مقام اول کلاس های آمادگی زایمان در سطح استان در سال 1393 شد، بطوریکه تعداد نفرات شرکت کننده در این کلاس ها از 17 نفر در سه ماهه اول سال 1393 به حدود 4 برابر رسید.
  • بازسازی فضای فیزیکی زایشگاه براساس سیستم LDR و دوستدار مادر : در سال 1393 بیمارستان ثامن الائمه (ع) بجنورد به عنوان سومین بیمارستان دوستدار مادر در سطح کشور و اولین بیمارستان دوستدار مادر در استان شناخته شده است.
  • استفاده از روش های زایمان کم درد برای زایمان طبیعی: از جمله اقداماتی که بیمارستان ثامن الائمه (ع) در جهت راه اندازی زایمان طبیعی کم درد در بیمارستان انجام داده است می توان به زایمان درآب و زایمان به روش تنس (TENS) اشاره نمود.
  • تجهیز بلوک زایمان: از دیگر اقداماتی که بیمارستان ثامن الائمه (ع) در راستای امر سلامت بانوان و مادران انجام داده است تجهیز بلوک زایمان مطابق با استاندارد بیمارستان دوستدار مادر با تهیه دستگاه های ضروری از معتبرترین شرکت های وارداتی کشور از جمله فتال مانیتورینگ، دستگاه تنس، کولپوسکوپ و تخت LDR می‌باشد.

ازجمله اقداماتی که بیمارستان ثامن الائمه (ع) در جهت راه اندازی زایمان طبیعی کم درد در بیمارستان انجام داده است می‌توان به زایمان درآب و زایمان به روش تنس اشاره نمود. زایمان به روش تنس روشی جديد است که در آن تحريکات الکتريکی خفيفی از راه پوست باعث سرکوب درد می‌گردد که با دستگاهی به نام Tens صورت می‌گیرد.

بیمارستان ثامن الائمه (ع) در حیطه زایمان کم درد چه خدماتی را ارائه می نماید؟

اکثر زنان باردار در مورد درد زایمان و نحوه ی برخورد با آن نگران هستند و لیکن خوشبختانه روش‌های مختلفی وجود دارند که می توانند در ضمن حفظ سلامت و تأمین راحتی مادر، موجب کاهش دردهای زایمان شوند.یکی از مؤثرترین و کارآمدترین این روش ها، روش زایمان در آب و زایمان به روش تنس (TENS) می‌باشد. زایمان به روش تنس TENS)) یا تحريک الکتريکی عصب از راه پوست، روشی جديد است که در آن تحريکات الکتريکی خفيفی از راه پوست باعث سرکوب درد از طريق بلوک سيگنال درد قبل از رسيدن به عصب می‌گردد. که با دستگاهی به نام Tens صورت می گیرد.

با راه اندازی بیمارستان دوستدار مادر، نسبت آمار زایمان های طبیعی و سزارین در سال 1393 به چه صورت بوده است؟

افزایش آمار 11 درصدی زایمان طبیعی در بیمارستان ثامن الائمه بجنورد

دانلود کاتالوگ جامع